Když se v roce 1992 rozdělila Československá federativní republika na dva samostatné subjekty, byla to dle mnoha expertů i obyčejných lidí chyba, která nemá v dějinách od roku 1918 obdoby. Co by tomu asi řekl prezident Masaryk, kdyby zjistil, že republika, kterou se snažil budovat, se doslova rozpadla. Paradoxně slavíme 28. říjen jako státní svátek, ale ve skutečnosti má spojitost právě s rokem 1918, kdy Češi a Slováci (a samozřejmě i Moravané a Slezané) dokázali žít, jak se říká, pod jednou střechou.
V té době byl nejvyšším vrcholem Československé republiky Gerlachovský štít a majestátným vrcholkům Vysokých Tater se také přezdívalo „střecha republiky“. Dnes se musíme spokojit s tím, že nejvyšší horou České republiky je Sněžka, ale pokud se nechcete smířit s tím, co se stalo na konci roku 1992, můžete Gerlach a další štíty navštívit osobně, a docela netradičně.
Tatry v kempu
Víte o tom, že do Vysokých Tater se nemusíte vydat pouze do penzionů či hotelů, ale že tu můžete i kempovat? Jsou tu v provozu kempy velmi dobře vybavené, s přípojkami na elektřinu, takže sem můžete zavítat i s obytným karavanem připojeným na tažné zařízení na Fabia II. Kempy jsou umístěné tak, abyste měli přímo před sebou dokonalý výhled na horské panorama, a za slunečného počasí je to tu skutečně úchvatný zážitek. Možná zajímavější, než kdybyste se ráno probouzeli v hotelovém pokoji, protože odtud takový pohled nespatříte.
Ve Vysokých Tatrách je k dispozici mnoho o značených turistických tras a mezi nimi si vyberete buď lehčí, spíše vycházkové, vhodné i pro rodiny s dětmi, anebo ty obtížnější, kde je již vyžadována jistá fyzická kondice a potřebné outdoorové vybavení. Každopádně se tu nebudete nudit, protože je tamní krajina překrásná a rozhodně není nezajímavá. Navíc se tu dobře domluvíte a nepotřebujete znát žádný cizí (světový) jazyk.